Toprakaltı Damla Sulama ve Center Pivot Sulama Sistemlerinin Karşılaştırılması

Toprakaltı Damla Sulama ve Center Pivot Sulama Sistemlerinin Karşılaştırılması

İlk yatırım maliyeti; Toprakaltı damla sulama sistemleri, ATLANTİS Center Pivot lara göre 2 hatta 3 kattan daha fazla bir yatırım maliyetine ulaşabilmektedir.

centerpivot ce topralaltı damla sulama karşılaştırma

İşçilik: ATLANTİS Center Pivotlarla, sadece bir kişiyle binlerce dönüm alan yönetilebilir. Toprakaltı damla sulama sistemlerinde ise çok iyi eğitimli personele ihtiyaç vardır

Rahatlık: Toprakaltı Damla Sulama sisteminde su kalitesi çok önemli olduğundan, bakım ve diğer unsurlara dikkat etmek zorunludur. ATLANTİS Center Pivotlarda, su kalitesi Toprakaltı damla sulama kadar önemli değildir.

ATLANTİS Center Pivot ve Toprakaltı damla sulamada randıman birbirine çok yakındır. %90’ın üzerinde randımana sahiptir. Elbette küçük, şekilsiz alanlarda damla sulama avantaj sağlarken, bunun dışındaki tüm alanlarda ATLANTİS Center Pivotlar büyük avantaja sahiptirler.

linear toprakaltı damla sulama karşılaştırma

Tabi bununla birlikte, eğer Center Pivot ve Linear sistem kurdurtmak  istiyorsanız en iyi hizmeti ATLANTİS’ten alabilirsiniz.

Diğer taraftan ATLANTİS Pivotların en büyük avantajı 25 yıllık ekonomik ömürlerinin oluşudur.

Toprak altı damla sulama sistemlerinin ömürlerini kullanıcı, iyi yönetim ve bir çok dış etmen belirlemektedir. Toprakaltı damla sulama sistemlerinin ömürlerini tahmin etmek zordur.

Bunlara ek olarak 15 yıl sonra bile ATLANTİS Center Pivotları satın alma değerinin %50’sine yakın bir bedelle satmanız mümkündür. En azından hurda değeri vardır. Toprak altı damla sulamada böyle bir durumdan bahsetmek mümkün değildir.

Toprak altı damla sulama sisteminde nerede hasar oluştuğunu belirlemek çok zordur. Düşük basınçla çalıştığı için patlak ya da tıkanık noktasının belirlenmesi çok zordur. Oluşan patlak sonrasında su toprak yüzeyine çıkmayabilir ve sadece bitki ölmeye başladığında anlaşılabilir. Oysa ATLANTİS Center Pivotlar için durum böyle değildir. Her şey göz önündedir.

Toprak altı damla sulama sistemlerinde, bitki köklerinin damlatıcı içerisine yürümesini engellemek çok zordur. Çok iyi bir uzman tarafından yönetilmediğinde çok kısa bir süre içerisinde kök tarafından tıkanması mümkündür. ATLANTİS Center Pivotlarının bitki kökleriyle herhangi bir teması yoktur. Böyle bir sorunda bulunmamaktadır. 

Bakım: Toprakaltı damla sulama sistemlerinde bakım yapılması çok zordur. Binlerce damlatıcının yeraltında kontrol edilmesi mümkün olamamaktadır. Tıkanıklıkların belirlenmesi ve açılması çok masraflı işlemdir.

Toprak altı damla sulama sistemi bir kez kurulduktan sonra bir daha yeri ve aralıkları değiştirilemez. ATLANTİS Center Pivotlarda ise esnek uygulama imkanı na sahiptirler. İsteğe göre yer değiştirebildiği gibi çok fazla çeşit tarla bitkisine uygulanabilir. Her sezonda istenilen bitkiye adapte edilebilir. Yeri değiştirilebilir. Sıra aralıkları, sıra üstü aralıkları yada karışık olarak ekim/dikim yapmak mümkündür. Hatta bodur meyve ağaçlarına dahi uygulanabilir.

ATLANTİS Center Pivotların yanına gitmeden uzaktan kontrollerinin ve yönetiminin yapılması mümkündür. Ancak, toprakaltı damla sulama kesin sonuç için mutlaka yerinde kontrolü zorunludur. Patlayan ya da tıkanan bir borunun uzaktan tespit edilmesi çok zordur. Yapılacak kontrol ve tamir işlemi oldukça uzun zaman alır ve maliyetlidir. Tıkanıklıkları açmak çok zordur. Bitkiler ve toprak için zararlı kimyasallar kullanmak gerekebilir. Buda çevre kirliğine neden olabilmektedir.

Tüm bunların dışında, toprak altı damla sulama sistemleri doğayı kirleten bir malzemeden üretilmektedir. Çok uzun yıllar toprakta çürüyüp kaybolmamaktadır.

Toprak altı damla sulama sistemlerinde sezon içinde her hangi bir boru tıkandığında borunun değiştirilmesi mümkün olmayacaktır. Ya da birçok ürün kaybı yaratacaktır. ATLANTİS Center Pivotlar için bu durum böyle değildir. Tıkanma neredeyse yok gibidir. Tıkanma olduğunda da elle tespit edilip kolaylıkla açılabilir.

Toprakaltı damla sulama sistemlerinde tohum tarla da çimlendirme yapılamamaktadır. Bunun için mutlaka sprinkler sistemle(yağmurlama yada salma sulamayla) beraber kurulmalıdır. Bu durumda ilave maliyet ve ekstra işçilik oluşacaktır.

Oysa ATLANTİS Center Pivotlar’da çimlendirme dahil, tüm bitki büyüme periyodu boyunca ilave yatırıma ve işçiliğe ihtiyaç yoktur. Mükemmel bir çimlendirme olmaktadır.

ATLANTİS Center Pivotlarda istenildiğinde hayvan gübresi de sistemle verilebilmektedir. Ancak toprak altı için bu mümkün değildir.

Toprak altı damla sulama eğimli arazilerde uygulanması efektif değildir. Ancak, ATLANTİS Center Pivotlar eğimli arazilerde de ilave yatırım ve işçilik olmadan çalışabilmektedirler.

Toprak altı damla sulamada dikkatli idare edilmediğinde kök bölgesine tuz hareketine neden olmaktadır. Yıkama yapılamadığından hızla tuzlanma görülmektedir. Özellikle, sulanan ve sulanmayan bölge arasında tuz birikintileri oluşturmaktadır. Bu durumun engellenmesi külfetli bir işlemdir. ATLANTİS Center Pivotlar ise homojen olarak her yeri suladıkları için tuzlanmaya neden olmazlar.

Toprak altı damla sulama sistemleri solucan, fare ve diğer kemirgenler tarafından hasara uğramaktadırlar. Center Pivotların aksamları çelik olduğundan böyle bir hasar mümkün değildir.

Kurulum aşamasında ;toprak altı damla sulama sisteminin sahaya uygulanma süresi Center Pivotlara oranla oldukça fazladır. Bunun için toprak altı damla sulama yapılması istenen parsele çok önceden karar verilmesi gerekir ki ekimden önce kurulum tamamlansın. Ayrıca kurulum süresinin artması demek kurulum ekibinin fazlalaştırılması anlamına gelmektedir ki bu da firmaların hem maliyetlerinin artması hem de çiftçiye her zaman istediği zaman kurulum yapamaması anlamına gelmektedir. Fakat Center Pivotların kurulumu arazide ürün olsa dahi gerçekleştirilebilir ve ATLANTİS olarak birden fazla alanda kurulumu aynı anda yapabilecek kadar yetkin teknik elemana sahibiz.

Toprak altı damla sulama sistemleri yaklaşık 30-35 cm yüzey altına uygulanmasından dolayı toprak işleme sırasında yapılacak bir hata çok pahalıya mal olabilir. Toprak altı sulama sisteminin o arazide olduğunu bilmeyen yeni bir çalışan ya da dalgınlıkla dip kazan çekilmesi durumunda hasar büyük olacaktır.

Bir cevap yazın