Cesaretimizin Sonucu ” Atlantis Center Pivot “

Atlantis Center Pivot

Bir merkez etrafında dairesel olarak     dönüş yaparak suyu araziye istenilen zaman ve miktarda verebilen     makinalardır. 1950 li yıllardan beri Dünya da kullanılan bu makinalar,     tarımda sözü geçen tüm ülkelerin vazgeçilmez bir ekipmanı durumuna     gelmiştir. Ülkemizde, Son 10 yıl Atlantis center Pivot 7 spaniçerisinde, Atlantis olarak bizim üretime     başlamamızla beraber, çok hızlı bir kullanım başlamıştır. Özellikle, sulamada  işçilik probleminin çok fazla ortaya     çıkması, Atlantis Center Pivotlarına yönelimi arttırmıştır. Yerli bir     üretici olarak çok hızlı yedek parça ve servis olanağı yaratmamız, bu     makinelere güveni pekiştirmiş ve çiftçilerimizin gönül rahatlığıyla     kullanmalarına olanak sağlamıştır. Çok kısa sürede, Center Pivotlarla     sulanan alan 300.000.000 metrekare alana ulaşmıştır. Her geçen gün     kullanımı artmaktadır.

   

 
Atlantis Center Pivot Koçaş Tigem
Center Pivot Atlantis

20IMG_004712/1

    

Cesaretimizin sonucu

Sulama, tarımın   olmazsa olmazı olup, aynı teknolojik ve bilimsel süreçten etkilenmiştir…

 

 

28/10/1998 den beri faaliyetimiz devam ediyor… Şimdiye kadar yaptıklarımız, Ülkemizde ilkleri başarmak adına guru duyulacak faaliyetler olarak anılacaktır.

Gurur duyulacak faaliyetler olarak anılacaktır.

 

 

Geçmişten Geleceğe…

Tarım Hep Vardı, Gelecekte de Olacak…

 

İnsanlığın ortaya çıkışından bugüne kadar, Tarım hayatta kalmanın tek güvencesi oldu. Bu durum, binlerce yıldır böyle devam etmiş ve devam edecektir. Tarımın binlerce yıldır, devamı Kültürel işlemlerin daha kolay ve     daha ekonomik yapılması gerekliliğini ortaya çıkarmış ve

Atlantis Center Pivot Koçaş Tigem
Atlantis Center Pivot Koçaş Tigem

teknolojik tüm ekipmanlar ve bilimsel işlemler tarımın hizmetine sunulmuştur. Sulama, tarımın olmazsa olmazı olup, aynı teknolojik ve bilimsel süreçten etkilenmiştir. Geçmişte kullanılan el gücü yada hayvan gücüyle yapılan sulama, artık teknolojik ekipmanlar kullanılarak yürütülmeye başlanmıştır. Yapılan Arge çalışmaları sonucunda, insan eli değmeden, sulama yapılabilmekte ve yönetilebilmektedir. Önemli olan, ne zaman , ne kadar ve nasıl  Suyun bitkiye verileceğinin önceden belirlenmesidir. Bunları belirledikten sonra,  yapılacak şey, hangi ekipmanları kullanarak suyun dağıtılacağıdır. İşte burada Atlantis Center Pivot ve Lineer Sistemleri devreye girmektedir. Atlantis Center Pivot Sistemleri sayesinde, binlerce dekar araziyi, otomatik olarak sulamak mümkündür. Özellikle sulama işçilik hizmetinin çok zor ve pahalı  olduğu ülkemizde, Atlantis Center Pivotları yardımıyla, sulama işlemi en ekonomik bir şekilde yürütülmektedir. Özellikle, ölçek ekonomisiyle hareket edildiğinde, tarım alanlarının büyük olmasının yaratacağı avantaj, sulamanın işin içinde zorunlu olmasından dolayı, büyük bir sıkıntı olarak görülmektedir. İşte tam bu noktada, Atlantis Center Pivotları aranılan çözümü sunmaktadır.

20-25 yıl gibi kullananım ömürleri, Atlantis Center      Pivot ve Lineer Sistemlerini, diğer tüm sulama sistemlerinden daha üstün      kılmaktadır.

 

Atlantis, 1998 yılından bugüne kadar oluşturduğu alt yapı ve teknik birikimiyle, sulama sektöründe Türkiye’ de bir ilki gerçekleştirerek, Center Pivot ve Lineer Sulama Sistemlerini üretmektedir. Bu sistemler sayesinde, çiftçilerimiz modern sulama sistemlerine kavuşmuştur. Sulamada, özellikle işçilik faktörünün büyük bir problem yaratıyor olması, ürettiğimiz sistemlere olan talebi arttırmıştır. Diğer sulama sistemleriyle karşılaştırıldığında, sistemin birim alana düşen maliyetinin çok düşük olması, bu sistemlerin en önemli avantajlarından birisidir. Gerekli bakımların yapılmasıyla beraber 20-25 yıl gibi kullananım ömürleri, Atlantis Center Pivot ve Lineer Sistemlerini, diğer tüm sulama sistemlerinden daha üstün kılmaktadır.

Özellikle, neredeyse %90’ ına yakın kısmının geri dönüşümü uygun malzemeden olması, doğayı kirletmemesi, 2. El satış imkanı yaratması damla sulama sistemlerine karşı büyük bir avantaj yaratmaktadır.

 

Gürsel ARAL

Ziraat Y. Mühendisi

Atlantis Mühendislik Ltd Şti.

Alemdağ Cad. Güleryüz Sok. No:74/B

Ümraniye-İSTANBUL-TÜRKİYE

 

 

Bir cevap yazın