Center Pivot Damla Sulama Karşılaştırması “Center Pivot Avantajları”

Center Pivot ve Damla Sulama Karşılaştırması

Atlantis Center Pivot Sulama Sistemi ve Damla Sulama Sistemi arasında bazı farklar vardır.

İlk Yatırım Maliyeti:

Atlantis Center Pivot Sulama Sistemlerinde; yaklaşık olarak dekara maliyet 150-450 USD arasındadır. Damla sulama sistemlerin de ise;  Atlantis Center Pivotlara nazaran % 20 ile % 100 arasında daha fazladır. Damla sulama sisteminin yıllık bakım maliyeti, Center Pivot Atlantisbaşlangıç yatırımının yaklaşık olarak % 7-10’u civarındadır. Yılda 2000 saat kullanılan Atlantis Center Pivot için yıllık bakım masrafı satın alma fiyatının yaklaşık olarak % 0,5-1 oranında olmaktadır.

İşletme:

50 hektarlık damla sulama sistemindeki ortalama 50.000 damlatıcı, Atlantis Center Pivotlara nazaran çok daha fazla özen gerektiren bir işletme gerektirir. Bunlara ek olarak; filtrasyon, damlama boruları, sistem kontrolleri ve basınç gerektiren pompa montajlarının da ayrıca düşünülmesi gerekmektedir. Atlantis Center Pivot Sisteminde, 50 hektardaki 150 adet springin, uygun sistem kontrolüyle işletimi kolayca mümkündür.

atlantis center pivot

Dizayn:

Toprak üstü ve toprak altı damla sulama sisteminin performansı, tasarımcının hüner ve ilgisine yüksek oranda bağımlıdır. Atlantis Center Pivot tesislerinin tasarımı oldukça kolaydır.

Montaj:

Atlantis Pivot-BaglantiBir damla sulama sisteminin montajı oldukça dikkat gerektirmektedir. Damla Sulama Borusunun hasarlanmaması için bitki dikme uygulamalarıyla uyumlu olan genişlik, uzunluk ve derinlikte montaj yapılması gerekmektedir. Pivot montajı standart olan basit bir işlemdir. Damla sulama sisteminden iyi bir verim alabilmek için; filtrelerin sık sık denetlenmesi; önemli derecede mahsul kaybını önlemek için de su ile temizlenmesi veya filtre eleğindeki disklerin değiştirilmesi gerekmektedir. Center veya Lineer Sulama Sisteminde;kullanılan sulama başlığından dolayı çoğunlukla filtre kullanmaya ihtiyaç yoktur.

Çimlendirme:

Yüzey altı damla sulama sistemlerinde eğer damla sulama hattı kök bölgesinin altına yerleştirilirse tohum çimlenme yapılmaz. Atlantis Center Pivot; üstündeki sulama sprinkleri nozulundan suyu toprağa yağmur gibi yöneltir ve tohumların çimlenmesini sağlar. Gerçek  Atlantis Center Pivotlar ikiz su serpme paketiyle kolayca monte edilebilir. Bunlardan bir tanesi çimlenme, bir diğeri ise sulama içindir. Diğer taraftan, bazı damlatıcı sistemler; çimlenmeyi sağlama için ayrıca su serpme (sprinkler) aletlerini kullanırlar.

Ömür:

Standart bir Damla sulama sistemi yaklaşık 2-5 yıllık bir süreyle ekonomik olarak kullanılabilir. Standart bir Atlantis Center Pivot sisteminin ortalama ömrü ise; 20-25 yılın üstündedir._Pivot-Sekilleri3

Tıkanma ve sızdırma

Bir damla sulama sisteminde, damlatıcıları tıkayabilecek mineral konsantrasyonlarını çözmek için periyodik olarak kimyasal madde (düşük konsantrasyonlu asit )tatbik etmek ve damlatıcıların etrafına sarılacak olan kökleri yok etmek için bitki öldürücü ilaç kullanmak gerekir. Atlantis Center Pivot sistemi; toprak üstü sulama sistemi olduğu için; tuzu kök bölgesinin altına filtre eder ve suyu eşit şeklide dağıtır.

Atlantis Center Pivot Koçaş Tigem
Atlantis Center Pivot Koçaş Tigem

Tuz birikimi:

Damla sulama sistemiyle sulama, topraktaki sulanmış bölge ile sulanmamış bölge arasında tuz birikimine sebep olur. Bu sebeple toprak tuza doygun hale gelir. Oysa bir Sulama Sistemi, alanın bereketli olarak kalması için birikmiş olan tuzu mahsulün kök bölgesinin altına doğru temizlemelidir.  Atlantis Center Pivot sistemi; toprak üstü sulama sistemi olduğu için; tuzu kök bölgesinin altına filtre eder ve suyu yüzeye eşit şeklide dağıtır.

Atlantis Center Pivot Kule MesafeleriZararlılar:

Fareler, cır cır böcekleri, karga burunlar, solucanlar ve kuşlar; damla sulama sistemine hücum ederek zedeleyebilir, sızdırmaya ve boru kesikleriyle birlikte su kaybına neden olabilir. Zararlılar Atlantis Center Pivot’un çelik yapısına, sulama sprinklerine ve nozullarına kolayca zarar veremezler.

Ürün deseni:

Damla sulama sisteminde, daha önceden tayin olunmuş sıra aralığından ötürü mahsul rotasyonu zordur. Mesela karpuz gibi bir mahsulün uygun değer sıra aralığı 1,8 metre olmalıdır. Salatalık gibi bir mahsul için 0,9 metre ideal rotasyon değildir. Salatalık alanını karpuz alanına çevirmek birbirinden farklı sulama sistemi döşenme aralıkları ortaya çıkardığından hasılat kaybına yol açabilir.Atlantis  Center Pivot sulama sistemi ile mahsulleri gerektiğinde sıkça değiştirebilirsiniz veya Atlantis  Center Pivot daireniz farklı mahsuller için bölünebilir. Örneğin; Silajlık mısır ekimi yapılan bir alanda, ürün değişiminde yonca kullanıldığında, bu alanda artık damla sulama sistemi kullanamazsınız. Atlantis Center Pivot sulama sistemi ile bu değişiklikleri çok rahat ve problemsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

İkinci el satış

Damla sulama sisteminin toplam maliyetinin % 20- 25 gibi bir kısmını kapsayan damla sulama borularını sıkça değiştirmeniz gerekebilir. Ve bir kere çıkartılınca, bir daha ikinci el satış değeri olmaz. Gerçekte sulama borusunu çıkartmak maliyet getirir.15-20 yıl sonra bile bir Atlantis  Center Pivot sistemini ilk satın alma fiyatının % 50’sine rahatlıkla satabilirsiniz.IMG_0047

 

Çevresel etki:

Standart bir damla sulama sistemi 2-7 yıl dayanır. Bundan sonra, damla sulama borularının çevreye zarar vermeden ortadan kaldırılması gerçekten zor ve pahalı bir işlemdir. Ayrıca, PE veya PVC esaslı olan borunun toprak içinde ortadan kaybolması için en az 150-200 yıl gerekmektedir. Atlantis  Center Pivot Sulama sistemlerinin malzemesi ise atlantis center pivot-3hemen hemen % 90-%100 geri kazanımlı malzemelerden imal edilmiştir. Atlantis Center Pivotlar hakkında ortaya atılan yanlış bir görüş; onların sadece birkaç tip üründe kullanılabildikleridir. Atlantis Center Pivotların hemen hemen her mahsulde verimli bir şeklide kullanılabilir olduğu ispatlanmıştır. Ürün yüksekliğinin Center Pivotların kapatması için çok yüksek olan Hindistan cevizi ağaçları ve palmiye gibi belirli ürünler damla sistemleri kullanılarak yetiştirilmelidir. Bununla beraber, damla sulama ile ilgili olan birçok mahsul Atlantis Center Pivotlarla da tam olarak sulanabilmektedir. Sizler Atlantis Center Pivotların bu avantajlarını dikkat aldığınızda seçiminiz açıktır.

Bir cevap yazın